Rebranding w firmie – czy warto i jak?

Przeczytasz w około: 5 minut

Spis treści:

Kiedy warto przeprowadzić w firmie rebranding?

Stale zmieniające się trendy rynkowe sprawiają, że wiele przedsiębiorców zastanawia się nad odświeżeniem tożsamości wizerunkowej swojej marki, dopasowując ją do oczekiwań dynamicznego środowiska biznesowego. Czym jest rebranding i jakie firmy powinny się na niego zdecydować? Przeczytaj, o czym należy pamiętać, panując odnowienie image’u marki.

Czym jest rebranding?

 

Rebranding to strategiczna i celowa zmiana wizerunku oraz tożsamości marki. Jest to kompleksowy proces, który może obejmować odświeżenie wyglądu graficznych elementów brandu, jego nazwy, a także sposobu komunikacji z odbiorcami. Rebranding może pomóc w tworzeniu silniejszego i bardziej spójnego wizerunku marki, który lepiej odzwierciedla misję, wartości i cel firmy.

Zmiana wizerunku pomaga także w dostosowaniu się do zmian na rynku i zaspokojeniu rosnących potrzeb klientów. Przystępując do rebrandingu, firma powinna określić konkretne cele, które chce osiągnąć dzięki planowanym zmianom. Marki dążą m.in. do zwiększenia swojej rozpoznawalności, dotarcia do nowych segmentów rynku, poprawy dotychczasowej reputacji czy dostosowania się do zmieniających się trendów i wartości rynkowych. Ważne jest jednak, aby obrane cele rebrandingu były dobrze przemyślane, mierzalne i zgodne z długoterminowymi strategiami i wartościami firmy.

Czy moja marka potrzebuje rebrandingu? Najczęstsze przyczyny zmiany wizerunku firm

 

Przyczyny, dla których firma może rozważać rebranding, wynikają najczęściej z potrzeby dostosowania się do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Jednym z głównych powodów jest słabnąca ocena obecnej tożsamości marki. Firmy stale monitorują swoje wyniki i komunikację z klientami, aby ocenić, czy wizerunek firmy adekwatnie reprezentuje jej wartości, cele oraz przesłanie. Jeśli istnieje rozbieżność między tym, jak firma chce być postrzegana, a jak widzą ją klienci i interesariusze, rebranding może okazać się konieczny.

Badanie opinii klientów i interesariuszy odgrywa kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji dotyczących rebrandingu. Research rynkowy, ankiety oraz informacje zwrotne od klientów pomagają zrozumieć oczekiwania i preferencje odbiorców, pozwalając na identyfikację słabych stron obecnego wizerunku firmy. Jeśli przedsiębiorca odkryje, że tożsamość jego marki nie spełnia oczekiwań klientów lub nie jest zgodna z aktualnymi trendami rynkowymi, decyzja o transformacji może wydawać się nieunikniona.

Jak podejść do tego dobrze? Kluczowe etapy rebrandingu

 

Przed podjęciem decyzji o rebrandingu marki, warto przeanalizować wcześniej jego kluczowe etapy. Zmiana wizerunku firmy to w końcu proces złożony, który wymaga odpowiedniego zaangażowania – należy więc zadbać o szczegółowe rozplanowanie strategii, które pozwoli Ci na sprawne osiągnięcie zamierzonych celów marketingowych.

1.     Tworzenie strategii działań

Po określeniu celów planowanego rebrandingu firma opracowuje odpowiednią strategię. W ramach tych działań uwzględnia się takie aspekty, jak zmiana m.in. logo, nazwy, identyfikacji wizualnej czy sposobu komunikacji marketingowej. To właśnie na tym etapie określa się, jakie zmiany będą wprowadzone, szacując jednocześnie, w jaki sposób wpłyną one na całą firmę.

2.     Kreowanie nowej tożsamości marki

Następnym krokiem jest kreacja nowej tożsamości marki, która powinna być spójna z obranymi założeniami i celami rebrandingu. Etap ten obejmuje opracowanie logo, projektowanie strony internetowej czy tworzenie materiałów marketingowych, które będą reprezentować nowy wizerunek firmy.

3.     Wdrażanie zmian

Po opracowaniu nowej identyfikacji wizualnej firma przechodzi do fazy implementacji zmian na różnych obszarach swojej działalności. Istotne jest, aby wprowadzane zmiany były konsekwentne i spójne, co pozwoli stworzyć jednolity wizerunek marki we wszystkich punktach kontaktu z klientami. Faza ta wymaga precyzyjnego planowania, koordynacji i zarządzania, aby zapewnić skuteczne wdrożenie zmian i minimalizację ewentualnych zakłóceń w działalności firmy.

4.     Komunikacja i zaangażowanie środowiska zewnętrznego

Kluczowym aspektem rebrandingu jest także odpowiednia komunikacja – zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Firmy muszą skutecznie informować o dokonywanych zmianach, zapoznając odbiorców z nową tożsamością marki i angażując pozostałych interesariuszy, takich jak pracownicy, dostawcy czy partnerzy biznesowi.

Nasza rakieta również przeszła gruntowną przebudowę. Jak wyglądał rebranding Rocket Media?

 

W 2021 roku, po ponad 10-letniej obecności na krajowym rynku, nasza marka zdecydowała się rozpocząć kolejny rozdział w swojej historii, przeprowadzając metamorfozę dotychczasowej identyfikacji wizualnej. W ramach rebrandingu odświeżyliśmy m.in. wygląd naszego logo i strony internetowej – inspiracją podjętych przez nas zmian była historia agencji NASA, która stanowi niejako synonim dynamicznego rozwoju technologicznego.

Postawiliśmy wówczas na retro futurystyczny motyw przewodni, który okazał się doskonale nawiązywać do naszego kierunku kreatywnego. Jak przyznał Grzegorz Bosak, CEO Rocket Media, przeprowadzone wówczas zmiany stanowiły potwierdzenie działań, sposobu pracy i jakości, którą reprezentujemy. Więcej informacji na temat rebrandingu naszej agencji oraz korzyści, które dzięki niemu zyskaliśmy, znajdziesz we wpisie blogowym.

Planujesz rebranding firmy? Zwiększ rozpoznawalność swojej marki z pomocą naszych ekspertów

 

Odpowiednio zaplanowany rebranding to nie tylko zmiana logo czy nazwy marki – proces ten stanowi doskonałą szansę na odświeżenie i wzmocnienie obecności firmy w internecie. Potrzebujesz wsparcia w promocji zmian dokonanych w ramach działań rebrandingowych? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo – specjaliści z Rocket Media pomogą Ci w stworzeniu strategii komunikacji, która efektywnie wyeksponuje nowy wizerunek Twojej marki w sieci.

Też chcesz osiągać świetne wyniki?

Skontaktuj się z nami
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211