Zmiany w Google Webmaster Guidelines

Przeczytasz w około: 2 minuty

Spis treści:

Początek lutego przyniósł nam nie tylko roztopy, ale również poważne zmiany w wytycznych Google dla webmasterów. Co nowego wprowadza ostatnia aktualizacja Google Webmaster Guidelines?

Zalecenia Google dla webmasterów to lektura długa, ale obowiązkowa dla każdego, komu zależy na dobrych relacjach z robotami wyszukiwarki. Zawarte w niej wskazówki mają za zadanie pokierować właścicieli witryn w osiąganiu wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Nic więc dziwnego, że każda zmiana zachodząca w tym dokumencie budzi spore zainteresowanie.

Większość z wprowadzonych nowości została już wcześniej zakomunikowana poprzez inne kanały (m.in. na blogu googlewebmastercentral.blogspot.com). Dopisanie do oficjalnej listy wskazówek nadaje im jednak znacznie większą wagę. Co właściwie zmienia się w Google Webmaster Guidelines?

Zmiany w formie przedstawienia

Zanim o tym, kilka słów o szacie graficznej dokumentu, która także przeszła metamorfozę. Google odchodzi od przedstawiania wskazówek na jednej, ciągnącej się w nieskończoność stronie. Do teraz sekcja „Ogólne wskazówki” zaprezentowana jest w formie rozwijanych bloków tekstu. Wygląd „Wskazówek dotyczących jakości” pozostaje przy tym bez zmian.

Najważniejsze nowości

Zmodyfikowana lista wskazówek zawiera między innymi zalecenia dotyczące używania protokołu HTTPS. To ważny krok kończący dyskusję na temat zasadności wprowadzania takich zabezpieczeń w witrynach. Oprócz tego Google kładzie duży nacisk na dostosowanie strony do różnych typów i rozmiarów urządzeń mobilnych oraz przystosowanie treści do potrzeb osób niedowidzących. Co ciekawe, kolejną zmianą jest również zalecenie dotyczące treści umieszczonych w tabach (zwijanych sekcjach strony). Google daje jasny komunikat, że najważniejsze treści powinny być widoczne od razu, bez konieczności rozwijania bloku tekstu.

Zaktualizowanie dotychczasowych wytycznych

Google wprowadziło również kilka poprawek w istniejących już podpunktach podręcznika dla webmasterów. W większości są to jednak zmiany kosmetyczne. Dotyczą one między innymi tworzenia mapy strony (zarówno dla użytkowników, jak dla robotów), elementów <title> i atrybutów alt, ilości dozwolonych linków czy optymalizacji czasu ładowania strony. Usunięta została z kolei wzmianka o dynamicznych adresach, ponieważ roboty Google nie mają już problemu z indeksowaniem stron ze znacznikiem „?”.

Czy modyfikacje jednego z najważniejszych dokumentów Google dotyczących tworzenia serwisów przyjaznych dla robotów wyszukiwarki i użytkowników są zapowiedzią kolejnych zmian w algorytmie? Czas pokaże. Z historii wiemy, że tego typu aktualizacje mogą, ale nie muszą zwiastować kolejne rewolucje w SERP-ach najpopularniejszej wyszukiwarki świata.

Potrzebujesz wsparcia w SEO?

Napisz do nas!
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 140A oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę