Scrapebox 2.0 – różnice i nowe funkcje

Przeczytasz w około: 3 minuty

Spis treści:

Scrapebox jest narzędziem, które mimo upływu lat nadal potrafi zaskakiwać. Szybkość działania, wielofunkcyjność i wiele innych zalet sprawia, że warto je polecić tak naprawdę każdemu, nawet osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z SEO. Należy jednak zaznaczyć, że przeszedł on w 2015 „lifting”, który dodatkowo poprawił funkcjonalność i wygląd programu. Co tak naprawdę się zmieniło?

Custom Harvester – Detailed Harvester

scrapebox

Jedną z najważniejszych zmian jest dodanie właśnie tej funkcjonalności. Detailed Harvester daje nam możliwość wyboru do czterech silników. Możemy wykorzystać go przy wielu działaniach, np. wyszukaniu filmów na YouTube pod słowa kluczowe. W opisywanym przypadku frazą wyjściową jest „wordpress tutorial”.

scrapebox

Jakim jeszcze innym silnikom warto się przyjrzeć oraz w jaki sposób je wykorzystać? Zdecydowanie zachęcamy do samodzielnego przetestowania i sprawdzenia.

Przy okazji omówienia tej funkcjonalności warto również zwrócić uwagę na opcję „Use server proxies”:

scrapebox

Jak zapewnia twórca programu, są to proxy sprawdzane i filtrowane przez narzędzie 24h na dobę, wystarczy tylko zaznaczyć „Use server proxies” i korzystać do woli. Aby otrzymać wyniki zbliżone do tych, które uzyskujemy, działając na naszych prywatnych proxy, warto jednak zmienić ustawienia harvestowania na wartość około 200.

scrapebox

Koniec z konwerterem – Full Unicode i UTF8

Dla osób, które korzystały z poprzedniej wersji, to na pewno spore ułatwianie. Narzędzie w końcu jest w pełni funkcjonalne, jeśli chodzi o obsługę formatowania treści. Nie musimy już korzystać z dodatkowego konwertera, aby polskie litery nie wyświetlały się jako „dziwne znaczki”.

scrapebox

Klasyfikacja Proxy

Kolejna nowość, która klasyfikuje nasze źródła proxy. Dzięki tej funkcjonalności za pomocą jednego kliknięcia dowiemy się:

 • ile proxy dostarczyło nam dane źródło,
 • ile z pozyskanych proxy było anonimowych (przedstawione liczbowo oraz procentowo),
 • ile z pozyskanych proxy było Google Pass (przedstawione liczbowo oraz procentowo).

scrapebox

Analizując zebrane dane, warto wykluczyć źródła, które nie dostarczają nam dostatecznej ilości proxy potrzebnych, aby narzędzie pracowało w wydajny sposób.

Nieorganiczna ilość instancji na jednej maszynie – stare ale jare

Funkcja ta była już oczywiście wykorzystywana w poprzedniej wersji. Warto jednak przypomnieć, że istnieje możliwość korzystania z wielu instancji na jednym komputerze. Co ważniejsze, możliwa jest ich praca w tym samym momencie, o ile maszyna, na której chcemy prowadzić multitaski, podoła obciążeniom.

Krótkie przypomnienie, jak uruchomić kolejne instancje na tej samej maszynie:

 • Tworzymy kopię całego folderu programu, tyle razy, ile chcemy mieć instancji na danej maszynie,

7

 • Uruchamiamy każdą z nich,

scrapebox

 • I korzystamy ?

To tylko część udoskonaleń, jakie twórcy narzędzia wprowadzili w wersji V.2.O. Warto przeklikać się przez wszystkie dodatki, których jest naprawdę dużo i sprawdzić, jakie jeszcze udogodnienia nas zaskoczą.

scrapebox

Podsumowując – na pewno zwiększyła się wydajność narzędzia i na teście, który znajduje się pod tym linkiem, widzimy że w przeciągu minuty wyszukało ponad milion adresów URL. Daje to do myślenia, szczególnie jeśli chodzi o multitaski na wielu instancjach.

Scrapebox jest programem, który warto poznać, nawet jeśli nie jesteśmy „narzędziowcami”. Jego podstawowe funkcje jak:

 • Usuwanie duplikatów stron,
 • Przycinanie URL-i do folderu lub adresu głównego,
 • Sprawdzanie indeksacji,
 • Pobieranie meta danych z adresów stron,
 • Łączenie i dzielenie list,
 • I wiele innych.

Nieraz zaoszczędzą nam czas  i usprawnią działania SEO!

Potrzebujesz wsparcia w SEO?

Napisz do nas
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211