Mobilne SEO – podstawowe zagadnienia

Przeczytasz w około: 3 minuty

Spis treści:

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku w Polsce na 38,60 miliona mieszkańców używanych jest aż 58,84 miliona urządzeń mobilnych. 75% Polaków aktywnych w sieci posiada urządzenia mobilne, a średnio na jednego Polaka przypada 1,7 urządzenia połączonego z internetem. Wszystko to przekłada się także na rosnącą ilość transakcji przeprowadzanych poprzez kanał mobilny.

Ponadto mobilne SEO wspierane jest przez Google poprzez wdrożenie nowego indeksu, który ocenia strony na podstawie przystosowania jej pod urządzenia mobilne. Nic zatem dziwnego, że obecnie optymalizacja witryn mobilnych jest niezbędna, a z każdą zmianą w Google staje się coraz ważniejsza.

Millenialsi zaczynają kręcić światem

Badania wyraźnie wykazują, że przestajemy korzystać z urządzeń stacjonarnych i laptopów, na rzecz tabletów oraz smartfonów. Ponadto do głosu zaczyna dochodzić pokolenie nazywane Millenialsami. Obie te rzeczy mają niemały wpływ na biznes oraz marketing internetowy.

Millenialsi to grupa społeczna, która charakteryzuje się przeświadczeniem o własnej wyjątkowości, sporą przedsiębiorczością i do tego z ogromną pewnością siebie. Oni chcą decydować o własnych wyborach. Przedstawiciele tej grupy są generacją nastawioną na relacje utrzymywane w świecie wirtualnym. Świadczyć o tym mogą chociażby profile na portalach społecznościowych oraz chętnie przez nich prowadzone blogi. I to, co dla nas najważniejsze – nie wyobrażają sobie życia bez internetu i przenośnych urządzeń elektronicznych.

Czym tak naprawdę jest mobilne SEO?

rozne ekrany mobile

Mobilne SEO polega m.in. na przystosowaniu mobilnej lub responsywnej strony internetowej pod kątem jej wyglądu, struktury, prędkości ładowania oraz wartościowego contentu. Witryna powinna szybko się wczytywać, a jej nawigacja musi być intuicyjna. Równie ważne są wielkości poszczególnych elementów zamieszczonych na stronie.

Podstawowe zasady projektowania stron pod urządzenia mobilne:

  • nie powinniśmy blokować CSS i JavaScript – pozwala to botom na analizowanie jej takiej, jaką widzą ją użytkownicy;
  • nie wykorzystujmy technologii Flash, gdyż większość urządzeń ich nie czyta;
  • zrezygnujmy z okienek pop up, a jeśli jednak chcemy je wykorzystać, to należy zadbać o to, aby nie przysłaniały one całego ekranu.

Projektowanie strony przystosowanej do każdego urządzenia

rozne urzadzenia przenosne

Na rynku dostępna jest ogromna liczba różnych telefonów oraz tabletów. Trudno mówić o jednym, standardowym rozmiarze, bo te zależą od marki i modelu. Chodzi o to, aby zaprojektować stronę w taki sposób, by wyglądała ona dobrze bez względu na to, na jakim urządzeniu mobilnych zostanie wyświetlona.

Zaobserwować można trzy sposoby tworzenia i dostarczania użytkownikom mobilnych wersji witryn:

  1. strona responsywna – ten sam kod HTML dla tego samego URL na różnych urządzeniach;
  2. dynamiczne serwowanie treści – daje możliwość korzystania z tego samego URL dla różnych urządzeń, ale generowane są dla nich inne wersje kodu HTML.
  3. osobne adresy URL – serwer rozpoznaje urządzenie, po czym przekierowuje użytkownika na odpowiednią stronę. W tym przypadku istnieją dwie wersje strony, pod dwoma różnymi adresami. Ważne jest wtedy zastosowanie atrybutu rel=”canonical” na mobilnej wersji strony, który będzie wskazywać adres jej stacjonarny odpowiednik. Ta ostatnia natomiast powinna posiadać atrybut rel=”alternate” wyznaczający odpowiadający adres mobilny.

Podsumowanie

Z komputerów stacjonarnych chętniej korzystają osoby powyżej 35 roku życia[1]. Młodsi częściej przeglądają strony i dokonują zakupów poprzez urządzenia mobilne. Ich oddziaływanie na rynek jest z roku na rok coraz większe. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia optymalizacja strony oraz strategia SEO pod wyszukiwania mobilne. Potencjał ten dostrzegają także duże marki. Kierują one sprzedaż na kanał mobilny, traktując swoje stacjonarne sklepy jako tzw. „showroom”, w których można obejrzeć i przetestować ich produkty.

[1] Źródło: https://ecommercepolska.pl/files/9414/6718/9485/E-commerce_w_polsce_2016.pdf

Potrzebujesz wsparcia w mobilnym SEO?

Odezwij się do nas!
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211