Jak długo czeka się na wyniki pozycjonowania?

Przeczytasz w około: 4 minuty

Spis treści:

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć w zasadzie dwoma słowami: to zależy. Nie da się bowiem jednoznacznie określić czasu, który jest potrzebny na wypozycjonowanie serwisu, tak samo jak nie ma złotej zasady pozycjonowania – każdy przypadek jest inny. W tym artykule przyjrzymy się jednak najważniejszym czynnikom, które wpływają na pozycje w wyszukiwarkach i podpowiemy, na co szczególnie zwracać uwagę, by skrócić czas oczekiwania na efekty.

Co ma wpływ na pozycje?

Branża i konkurencyjność

Te dwa elementy niejako łączą się ze sobą. Niektóre branże są trudniejsze od pozostałych w procesie pozycjonowania, choćby z uwagi na obostrzenia prawne czy aktualizacje algorytmów. Wpływ na tę trudność ma również konkurencyjność danej branży – im większa konkurencja, tym trudniejsza droga na Googlowy „Olimp”. Pod uwagę weźmy jednak, że konkurencyjność offline nie zawsze jest równa konkurencyjności on-line. Wiele zależy też od tego, czy działamy na rynku lokalnym czy globalnym.

Wiek domeny i historia

W procesie pozycjonowania nie bez znaczenia jest wiek domeny. Strony „historyczne”, kilku- lub kilkunastoletnie mają większe szanse na szybkie efekty. Istotna jest również historia domeny – czy ta nie posiadała kary algorytmicznej lub ręcznej, które w znaczącym stopniu potrafią utrudnić zdobycie szybkich efektów.

Profil linków

Naturalny profil linków jest naprawdę ważny. Źle dobrana kampania linkbuildingu może skutecznie blokować wzrost widoczności serwisu, a nawet doprowadzić do wyżej wspomnianych kar. Jeżeli serwis posiada jakąkolwiek karę należy przygotować się na większą ilość pracy – proces pozycjonowania się wydłuży. Linki to jednak nie tylko backlinki, a również linki wewnętrzne – warto o nich przeczytać.

Optymalizacja

Optymalizacja serwisu to podstawowy element, bez którego inne działania nie będą efektywne. Wiele serwisów nie jest dostosowanych pod algorytmy Google – przez co maleje ich szansa na zajęcie dobrego miejsca w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się dlaczego przeprowadzić audyt SEO i sprawdzić, czy serwis jest właściwie zoptymalizowany.

Czas

Każda domena potrzebuje czasu na sprawdzenie przez roboty indeksujące. Nie da się niestety określić, ile dokładnie potrwa indeksowanie serwisu. Pewne jest natomiast to, że strona bez optymalizacji oraz bez naturalnego i zdywersyfikowanego profilu linków nie ma większych szans na pojawienie się w wynikach wyszukiwania nawet po długim czasie.

Inne czynniki:

  • aktualizacje algorytmów Google,
  • unikalny content,
  • dostosowanie pod mobile (Mobile-First Indexing),
  • prędkość wczytywania witryny.

Pierwsze wyniki pozycjonowania

Przez wyniki pozycjonowania możemy rozumieć wiele. Może to być np.:

  • wzrost pozycji fraz kluczowych,
  • wzrost ruchu organicznego,
  • wzrost widoczności serwisu,
  • wzrost wyświetleń wizytówki Google Moja Firma.

Za pierwsze wyniki możemy przyjąć wzrost każdego z tych czynników w stosunku rok do roku lub kwartał do kwartału – jeżeli mamy do czynienia z serwisem, który już od jakiegoś czasu jest widoczny w Internecie. Przy nowych serwisach sytuacja jest uproszczona, bowiem pierwszy wzrost każdego z powyższych czynników jest już pierwszym wynikiem pozycjonowania. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak doprecyzowana jest oraz co zawiera umowa między klientem a agencją.

Klient vs Agencja

W procesie pozycjonowania kluczowa okazuje się komunikacja na linii Klient <-> Agencja.  Do tej pary często dołącza kolejna osoba, którą jest programista – webmaster, wdrażający zalecenia dotyczące m.in. optymalizacji strony. Współpraca tych trzech stron często okazuje się dużym wyzwaniem. Na jej pozytywne efekty będzie miała wpływ szybkość przepływu informacji, sprawne podejmowanie decyzji czy zrozumienie charakterystyki branży.

Warto pamiętać, że wszyscy grają w jednej drużynie i przyświeca im wspólny cel, nawet jeśli wydaje się, że jest inaczej – dowiedz się dlaczego czasami nie słuchamy klienta.

Obietnice bez pokrycia

Należy uważać na firmy, które obiecują szybkie efekty. Najczęściej są to obietnice bez pokrycia, a w skrajnych przypadkach osoby takie wykorzystują techniki Black Hat SEO – które mogą szybko doprowadzić serwis na szczyt wyników wyszukiwania i tak samo szybko sprowadzić go na dno, za sprawą najcięższych filtrów (kar nakładanych przez Google), z których niekiedy nie będzie się dało lub opłacało wydostać. Dlatego warto poznać prawdy o pozycjonowaniu  o których nie wspominają niektóre agencje.

Potrzebujesz działań SEO?

Odezwij się!
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 140A oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę