Google Webmaster Tools niezbędnym narzędziem każdego pozycjonera

Przeczytasz w około: 4 minuty

Spis treści:

O Narzędziach dla Webmasterów często wspominaliśmy na naszym seoblogu. Warto jednak uporządkować sobie wiedzę na ten temat. Możliwości, jakie kryją się w tym narzędziu są duże i dlatego warto podpiąć do niego swoją domenę. Sama instalacja nie jest trudna, a ułatwia ją dokładna instrukcja podana na stronie. Po zweryfikowaniu siebie jako właściciela witryny możemy rozpocząć korzystanie z tego narzędzia. Przy podpinaniu Google Webmaster Tools, warto zainstalować również Google Analytics, które będzie można spiąć ze sobą uzyskując wiele interesujących danych np. na jakie podstrony użytkownicy wchodzą najczęściej.

Najlepsze funkcje Google Webmaster Tools

Podpinając naszą domenę do tego narzędzia zyskujemy możliwość powiadomień od Google np. w przypadku pojawienia się nienaturalnych linków lub braku dostępu dla Googlebota. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zdiagnozować i zareagować na ewentualny problem. Kolejne narzędzie pozwala mieć wpływ na sposób wyświetlania się naszej strony w wynikach wyszukiwaniach. W zakładce Konfiguracja:Linki witryny możemy ustawić podstrony, które będą wyświetlać się pod domeną główną. Pokazanie najpopularniejszych podstron naszej domeny, pozwoli użytkownikom szybciej na nie trafić¹. Innymi funkcjami w dziale Konfiguracja jest możliwość przypisania domeny do danej lokalizacji np. Polska.

Kondycja to dział pozwalający zdiagnozować wszelkie problemy techniczne witryny. W tej części możemy sprawdzić jak szybko indeksuje się nasza witryna oraz jej podstrony. Ponadto znajdziemy tu informację o zablokowanych URL-ach oraz pojawieniu się złośliwego oprogramowania.

Jednak dla każdego pozycjonera to zakładka Optymalizacja będzie posiadała najbardziej przydatne funkcje. Mapa Witryn to spis stron w formacie XML. Dzięki podpięciu sitemap, Google wie o wszystkich podstronach domeny, nawet tych jeszcze nie zaindeksowanych. Mapa Witryn jest polecana dla tych stron, na których znajdują się elementy słabo się indeksujące np. grafiki lub aplikacje AJAX. Sitemap może przyspieszyć indeksowanie witryny, choć nie gwarantuje ona zaindeksowania wszystkich elementów².

Innym przydatnym narzędziem jest sprawdzenie Słów kluczowych w treści. Narzędzie to pozwala sprawdzić, jakie frazy najczęściej pojawiają się na stronie. Informacje o tym można wykorzystać do nasycenia naszej strony wybranymi słowami kluczowymi lub usunięcia tych, których jest zbyt dużo. Poza tym możemy prześledzić linki wewnętrzne oraz zewnętrzne prowadzące do naszej witryny.

Narzędzie usuwania linków (ang. disavow links) pojawiło się całkiem niedawno, najpierw zachwyciło, potem zaczęło budzić wątpliwości. Zgłaszając linki do usunięcia nie mamy stuprocentowej pewności, jakie linki według Google powinny zostać usunięte. Usunięcie niechcianych linków nie gwarantuje nam awansu w SERP-ach, może nawet przynieść spadek pozycji jeśli nieopatrznie usuniemy dobre linki3. Z tego powodu narzędziem disavow links powinniśmy zainteresować się jedynie wtedy, kiedy dostaniemy powiadomienie o nienaturalnym linkowaniu.

Przydatną zakładką jest także dział Ruch, w której możemy prześledzić ilość wejść na naszą stronę po danych słowach kluczowych. Synchronizując konto Googla Analytics z Google Webmaster Tools mamy większą ilość danych, możemy np. sprawdzić najczęściej odwiedzane strony docelowe i dokładnie prześledzić aktywność użytkowników. W obu narzędziach mamy podaną średnią pozycję na dane słowa kluczowe, która daje nam ogląd tego, jakie frazy są najpopularniejsze i na które z nich warto się pozycjonować.

Z takich opcji jak Wydajność Witryny oraz Udoskonalenia HTML możemy korzystać w celu optymalizacji naszej witryny. Pierwsze z tych narzędzi pozwoli nam przyspieszyć szybkość witryny, po wpisaniu url domeny narzędzie to pokaże nam serię wskazówek mogących zwiększyć szybkość ładowania się witryny. Z kolei w Udoskonaleniach HTML możemy znaleźć komunikat np. o duplikacji treści w meta tagach, zbyt długich tytułach lub ich braku4.

Wymienione funkcje Google Webmaster Tools utwierdzają w przekonaniu, że jest to niezbędne narzędzie dla pozycjonerów oraz webmasterów. Jeśli umiejętnie wykorzystamy jego funkcje, możemy znacząco poprawić kondycję naszej domeny.

Źródła:

¹Mateusz Rzetecki, Dlaczego Warto Używać Google Webmaster Tools, Bluerank.blogspot.com, 23 listopada 2012

²Mapy witryn-informacje, Google Webmaster Tools, 23 listopada 2012

Paweł Gontarek, Narzędzie zrzekania się linków „disavow tool”, czyszczenie serwisu ze złych linków, Seo Zgred, 23 listopada 2012

4 Mateusz Rzetecki, Dlaczego Warto Używać Google Webmaster Tools, Bluerank.blogspot.com, 23 listopada 2012

Potrzebujesz wsparcia SEO?

Daj znać!
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211