Co to jest marketing szeptany?

Przeczytasz w około: 2 minuty

Spis treści:

Marketing szeptany to obecnie coraz szerzej i kreatywniej wykorzystywany rodzaj kampanii reklamowej, opierający sie na spontanicznym transferze informacji marketingowej do odbiorców, a więc potencjalnych klientów danej firmy.

Skuteczność tego rodzaju marketingu bierze się z jego specyfiki: przeciętny człowiek chętniej skorzysta z danego produktu lub usługi, jeśli poleci mu ją inny, zadowolony klient lub znajomy. W przeciwieństwie do reklamy otrzymuje bowiem komunikat ze źródła mu najbliższego: może zobaczyć, że jeśli sam skorzysta z pewnych dóbr, będzie także zadowolony i pewne jego problemy zostaną rozwiązane.

W praktyce marketing szeptany, czyli przekazywany od jednej osoby do drugiej pośrednio lub bezpośrednio, polega na zakiełkowaniu w umysłach potencjalnych klientów informacji, idei odnoszącej się do pewnych produktów i usług. Ma efekty długofalowe – klient nawet w przyszłości, poszukując produktów danego typu, może przypomnieć sobie o rekomendacjach, które zasłyszał/przeczytał dawno temu. Jednocześnie opisywany rodzaj marketingu jest jednym z tańszych typów reklamy, który może przydać się do rozgłaszania informacji o praktycznie dowolnym produkcie, usłudze czy nawet nowej strategii danej firmy.

Internetowy marketing szeptany polega głównie na proponowaniu produktów i usług, a także rozwiązań internetowych i ciekawych stron przez rekomendacje na forach dyskusyjnych, posty na blogach lub informacje/grupy na Facebooku. Szczególnie portale społecznościowe (Facebook, Google+, Twitter) przyczyniają się do błyskawicznego rozprzestrzeniania idei od jednego użytkownika do drugiego.

Przykładem mogą być materiały w sieci, które zyskały miliony odbiorców właśnie poprzez pojedyncze posty pierwszych użytkowników (często posty takie są celowe i umieszczane właśnie w ramach kampanii reklamowej, choć aspekt marketingowy jest tutaj niejawny). Marketing szeptany wiąże się z marketingiem wirusowym, który w Internecie zyskał zupełnie nowy wymiar w porównaniu do enigmatycznych reklam telewizyjnych (wśród których zasłynęła kampania reklamowa Heyah). W marketingu wirusowym najważniejszym elementem jest “zarażanie” ciekawą ideą, informacją, co również może mieć w początkowym stadium zamierzony charakter.

Potrzebujesz wsparcia w marketingu on-line?

Napisz do nas
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 140A oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę