Podczas gdy Pony bryka sobie mieszając w SERP-ach, wszyscy zastanawiają się, jakie są jego cechy i czy w ogóle on istnieje. Wszystko zaczęło się ponad tydzień temu, kiedy to firma Serchmetrics przygotowała zestawienie zmian w SERP-ach i ochrzciła to mianem algorytmu Pony. Od Google jak zwykle nie można dostać informacji na ten temat, wiadomo tylko że pewne aktualizacje algorytmów zostały wprowadzone. 

Skutki algorytmu w wynikach wyszukiwania

Od niemal tygodnia większość pozycjonerów zauważyła duże zawirowania w pozycjonowanych frazach. W Polsce mocno dostało się największym serwisom. Widoczność tych serwisów zmniejszyła się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, co nie pozostało bez wpływu na ruch. Oczywiście jeśli jedne witryny spadają, to inne zyskują, tak stało się np. z wikipedia.org, gazeta.pl oraz twitter.com.

tabela widoczności serwisówŹródło: https://leadbullet.pl/blog/pony-update-czy-byl-kogo-i-za-co-kopnal-w-polskich-serpach/

Również mniejsze serwisy odnotowały znaczne spadki.  Najbardziej może dziwić to, że mocno spadły witryny wartościowe, z unikalną zawartością i częstymi aktualizacjami. Największe spadki zanotowano na na mniej popularne frazy z long taila, które łącznie generują  spory ruch.

Przypatrując się największemu spadkowi, czyli serwisowi Sciagnij.pl łatwo można zauważyć, że serwis linkowany był ze słabej jakości katalogów. Jeśli to był główny powód jego spadku, to może to oznaczać koniec popularności sporej liczby katalogów oraz automatów do katalogowania. Jednak przyczyny zmian w SERP-ach oraz działanie nowego algorytmu Pony zostaje w sferze domysłów, nie pozostaje więc nic innego jak przykładać się jeszcze bardziej do pozyskiwania wartościowych linków oraz analizować powody spadku pozycji jednocześnie naprawiając swoje błędy.

Kinga Wójcikowska, Rocket Media

Źródła:

1. Tomasz Sadowski, Google Pony Update – czy był? Za co kopie gigantów w polskim Google? Update!, Leadbullet.pl, 27 listopada 2012

2. Grzegorz Marczak, Zobacz komu właśnie dokopał w Polsce kucyk Google (pony update) i o co chodzi?, Antyweb.pl, 27 listopada 2012

3. Marcus Tober, Update-Bell: Googles Pony update is shaking the SERPs, Blog.searchmetrics.com, 27 listopada 2012

Oceń ten artykuł

Skontaktuj się z nami

 +48 71 757 50 56
 biuro@rocketmedia.pl

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres e-mail, nr telefonu) przez administratora - Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 w celach marketingowych, do czasu odwołania niniejszej zgody przez wypełnienie formularza dostępnego w zakładce Polityka Prywatności. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na otrzymywanie od administratora - Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 informacji handlowych za pośrednictwem poczty elektronicznej, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dn. 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204 ze zm.), do czasu odwołania niniejszej zgody przez wypełnienie formularza dostępnego w zakładce Polityka Prywatności."

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 treści, dotyczących oferty tej spółki na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U z 2014 r. poz. 243 ze zm.)"