SEO News WRZESIEŃ 2021: Page Experience Update zakończony, informacje o Tag Title

Przeczytasz w około: 2 minuty
SEO news wrzesień 2021

Spis treści:

We wrześniu Google m.in. poinformował o zakończeniu wdrażania Page Experience Update, a także przekazał więcej informacji na temat sposobu generowania tytułów stron w wynikach wyszukiwania. Poznaj wrześniowe SEO Newsy!

1. Page Experience Update zakończony

Zgodnie z informacją udostępnioną na twitterowym koncie Google Search Central 2 września zakończyło się wdrażanie Page Experience Update (wspominaliśmy o nim w czerwcowych SEO Newsach). Zmiany dotyczą głównie aktualizacji karuzeli Top Stories w wyszukiwarce na urządzeniach mobilnych oraz aplikacji Google News. Update nie przyniósł większych zmian w wynikach wyszukiwania, miał jednak na celu wyróżnienie stron przyjaznych użytkownikom.

koniec wdrożenia Page Experience Update - komunikat Google

2. Więcej informacji o zmianach Tag Title w wynikach wyszukiwania

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o zmianie tytułów w wynikach wyszukiwania. 17 września Google postanowił przekazać więcej wskazówek na ten temat. Zgodnie z informacjami na blogu, systemy przy generowaniu tytułów w wynikach wyszukiwania w większym stopniu korzystają teraz z Tag Title (87% w porównaniu do 80%). W pozostałych przypadkach algorytmy wykorzystują tekst znaleziony w innym miejscu na podstronie (m.in. nagłówek, opis). Google podał też przykłady korzystania z tekstu poza elementami tytułu i są to przede wszystkim:

  • tytuły niepełne

tytuły niepełne a generowanie tytułu w SERP

  • tytuły nieaktualne

tytuły nieaktualne a generowanie tytułu w SERP

  • tytuły niedokładne

tytuły niedokładne a generowanie tytułu w SERP

  • tytuły powtarzające się

tytuły powtarzające się a generowanie tytułu w SERP

 

Wskazówka: Google zaleca dbanie o Page Title, ponieważ w głównej mierze korzysta właśnie z tego elementu. Jeśli na stronie nie ma problemów opisanych powyżej, to zostanie wyświetlony taki tytuł, jaki jest przez nas ustawiony.

3. Raport ulepszeń produktów w Google Search Console – szczegółowe dane

Od 29 września możemy zobaczyć zmiany w raporcie ulepszeń wyników dotyczących produktów. Google w jeszcze bardziej dokładny sposób obrazuje błędy oraz podaje informacje, co należy zrobić, aby je wyeliminować. Przykładowy widok z Google Search Console:

raport ulepszeń produktów w Google Search Console

Wskazówka: należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami błędów, pobrać je i wysłać do programistów w celu uzupełnienia brakujących elementów lub wdrożenia poprawek. Po spełnieniu wszystkich zaleceń należy poprosić Google o sprawdzenie korekt za pomocą poniższej funkcji w Search Console.

funkcja Sprawdź poprawkę w Search Console

4. Zmiany w wynikach organicznych

We wrześniu wahania w wynikach wyszukiwania na urządzeniach stacjonarnych najmocniej odczuwalne były 10, 13, 15, 22, 25 oraz 26 dnia miesiąca. W przypadku wyników dla urządzeń mobilnych niespokojnie było 2 i 5, 10-15 oraz 25-26 września. Poniżej wykresy przedstawiające dzienne zmiany SERP z narzędzia Algoroo.

Zmiany na urządzeniach stacjonarnych – wrzesień 2021

zmiany w wynikach Google - wrzesień 2021 (desktop)

 

Zmiany na urządzeniach mobilnych – wrzesień 2021

zmiany w wynikach Google - wrzesień 2021 (mobile)

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211