SEO News WRZESIEŃ 2020: informacja o indeksowaniu przez HTTP / 2, kolejne problemy z indeksacją newsów i wsparcie dla znacznika shippingDetails

Przeczytasz w około: 2 minuty

Spis treści:

1. Indeksowanie stron za pośrednictwem protokołu HTTP / 2

Odkąd najważniejsze przeglądarki zaczęły wspierać następną wersję głównego protokołu HTTP, kwestią czasu było aż zacznie to robić Googlebot. Teraz Google poinformował, że już w listopadzie będzie indeksował niektóre witryny za pośrednictwem protokołu HTTP / 2. Zmiana ta sprawi, że indeksowanie będzie bardziej wydajne pod względem wykorzystania zasobów serwera.

W jaki sposób?

„Dzięki HTTP / 2 Googlebot może otworzyć pojedyncze połączenie TCP z serwerem i efektywnie przesyłać przez niego wiele plików równolegle, zamiast wymagać wielu połączeń”.

Jak to będzie działać?

Jeśli serwer Klienta obsługuje HTTP / 2, to i tak decyzja dotycząca tego, czy zaindeksować witrynę za pośrednictwem nowego protokołu, należy do Googlebota. A on podejmie ją na podstawie tego, czy witryna Klienta i Googlebot skorzysta na indeksowaniu przez HTTP / 2.

Źródło i więcej informacji: https://webmasters.googleblog.com/2020/09/googlebot-will-soon-speak-http2.html

 

2. Problemy z indeksacją artykułów w Google

We wrześniu Google dwukrotnie informował o problemach z indeksacją stron w wyszukiwarce. Pierwszy przypadek miał miejsce 12 września i dotyczył sekcji „Najważniejsze wiadomości”, czyli linków do newsów widocznych na liście wyników wyszukiwania. Awaria została naprawiona jeszcze tego samego dnia.

problemy z indeksacją - wrzesień 2020

Drugi przypadek miał miejsce 29 września i również dotyczył indeksacji nowych artykułów. Problem został rozwiązany po kilku godzinach.

kolejne problemy z indeksacją w Google - wrzesień 2020

3. Znacznik schema.org dla danych o dostawach

Od 22 września Google obsługuje znacznik Schema.org – shippingDetails jako alternatywny sposób kwalifikowania sprzedawców do wyświetlania szczegółów dostawy w wynikach wyszukiwania Google. Już od czerwca 2020 roku sprzedawcy detaliczni mogli bezpłatnie umieszczać swoje produkty na różnych powierzchniach Google (także w wyszukiwarce), natomiast obsługa nowego znacznika ma pomóc w konfiguracji informacji o dostawie tym sprzedawcom, którzy nie mają aktywnych kont Google Merchant Center.

informacje o dostawie dla produktów w Google

Dokumentacja omawianego znacznika dostępna jest pod tym linkiem.

 

4. Zmiany w wynikach organicznych

We wrześniu zauważalne były spore zmiany w wynikach wyszukiwania na urządzeniach stacjonarnych. Google nie potwierdził jednak żadnej oficjalnej aktualizacji algorytmu. Według narzędzia Algoroo największe różnice widoczne były 17 września:

Algoroo: zmiany w SERP (desktop) - wrzesień 2020

Natomiast według narzędzia Cognitive SEO większe zmiany na pozycjach zauważalne były w dniach 15-17 września, 24-25 września i 30 września:

Cognitive SEO: zmiany w SERP (desktop) - wrzesień 2020

W przypadku wyników na urządzeniach mobilnych największe różnice w pozycjach według narzędzia Algoroo zauważalne były 25 września. Duże zmiany odczuwalne były również 17, 24 i 27 września:

Algoroo: zmiany w SERP (mobile) - wrzesień 2020

Według narzędzia Cognitive SEO zmiany w wynikach dla urządzeń mobilnych były szczególnie silne w dniach 15-19 września oraz 24-25 września:

Cognitive SEO: zmiany w SERP (mobile) - wrzesień 2020

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211