SEO-aktualności SIERPIEŃ 2019: zmiany w Direct Answers i wizytówce Moja Firma, nowy sposób wyświetlania grafik

Przeczytasz w około: 4 minuty

Spis treści:

Byliście już zmęczeni starym widokiem wyników wyszukiwania grafik? W ostatnim miesiącu wakacji uległ on zmianie, ku uciesze wielu użytkowników. Google postanowił zaskoczyć nas również wprowadzeniem nowej funkcji do firmowych wizytówek oraz zmianami w algorytmie odpowiedzialnym za wyświetlanie wyników Direct Answers. W sierpniu w branży SEO nie można było się nudzić!

1. Wizytówka Google Moja Firma – nowa funkcja

Google od dwóch lat stale dodaje nowe funkcjonalności do wizytówek. Dzięki temu wzrasta ich rola w generowaniu konwersji m.in. poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny. Użytkownicy doceniają również to, że można wstępnie zapoznać się z ofertą produktów lub usług bez konieczności wchodzenia na stronę.

W sierpniu wprowadzono kolejną nowość – przycisk Poproś o wycenę. Pojawia się on na grafie wiedzy (z ang. knowledge graph) w wynikach wyszukiwania na komputerach. Na urządzeniach mobilnych przycisk ma inny kształt i wezwanie do działania – Sprawdź dostępność.

Jak to działa?

Kliknięcie w przycisk otwiera nowe okno – korzystając z niego, można wysłać zapytanie do firmy. By nowa funkcja mogła działać, należy koniecznie włączyć opcję czatu. Można to zrobić po wejściu w ustawienia aplikacji mobilnej.

Nowa funkcja dotyczy przede wszystkim firm usługowych. Dotychczas odnotowano jej działanie w wynikach wyszukiwania związanych z konkretnymi branżami czy zawodami. Mogą z niej korzystać m.in. agencje marketingowe, elektrycy, hydraulicy czy fotografowie.

Źródło: pierwszynamapie.pl

2. Wyszukiwanie obrazów w Google – zmiany w wyświetlaniu

Dotychczas podczas przeglądania wyników wyszukiwania obrazów, by poznać szczegóły jednej grafiki, musieliśmy na nią kliknąć. To powodowało wyświetlenie okna z informacjami o formacie, rozmiarze i nazwie grafiki. Niestety, bez zamknięcia okna nie można było wrócić do przeglądania obrazów. Od niedawna jest to jednak możliwe, dzięki zmianom, które wprowadził Google.

Nowy widok

Teraz kliknięcie w obraz otwiera czarny panel boczny, na którym wyświetla się grafika i szczegóły z nią związane oraz dodatkowe informacje, takie jak cena, dostępność produktu czy nazwa producenta (w przypadku grafik z ofertą produktową). Najwygodniejszą zmianą dla użytkownika jest umożliwienie jednoczesnego przeglądania wyników wyszukiwania i konkretnych grafik w jednym widoku, bez dodatkowych okien.

Źródło: Search Engine Land

Źródło: Search Engine Land

3. Direct Answer – zmiany w algorytmie wyświetlania featured snippets

Direct Answer to wyróżniony wynik wyszukiwania – może to być na przykład tekst, grafika lub film, który najlepiej odpowiada na zapytanie użytkownika. Na początku sierpnia Google zaktualizował swój algorytm wyświetlania wyników Direct Answer dla zapytań terminowych, czyli takich, na które odpowiedzi mogą z biegiem czasu się dezaktualizować. Celem tej zmiany jest dostarczanie użytkownikom najbardziej aktualnych informacji.

3 rodzaje informacji, których dotyczy zmiana w algorytmie

Zmianami algorytmicznymi objęte są:

  • regularnie aktualizowane informacje dotyczącego np. tego, kiedy w danym roku wypada Wielkanoc albo kiedy zaczynają się ferie zimowe dla poszczególnych województw,
  • informacje zmieniające się z biegiem czasu o premierze nowego filmu/książki/płyty z dodatkowymi szczegółami, pojawiającymi się bliżej dnia premiery (obsada, szczegóły fabuły, data premiery, zwiastuny, itp.),
  • dane o obecnych wydarzeniach – informacje o wypadkach w mieście z ostatnich kilku dni.

Warto nadmienić, że zmiany te nie obejmują informacji opartych na faktach, np. takich, jak pytanie o długość Wisły, definicja apoteozy czy objawy jaskry.

Źródło: Search Engine Land

4. Zmiany w wynikach organicznych

W sierpniu wyraźne zmiany zaszły w algorytmie na początku, w połowie i pod koniec miesiąca. Ostatnie dni sierpnia 27-29.08. to duże roszady w pozycjach, więc niewykluczone, że był to moment kolejnej, mniejszej aktualizacji algorytmu:

Sierpniowe zmiany z SERP

Na urządzeniach mobilnych zmiany w algorytmie były odczuwalne w podobnym stopniu, co na urządzeniach stacjonarnych:

Sierpniowe zmiany w SERP

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 140A oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę