SEO-aktualności LUTY 2019: szkodliwość backlinków, nowości w Mapach i Asystencie Google

Przeczytasz w około: 3 minuty

Spis treści:

Co działo się w świecie SEO na przełomie lutego i marca? Przedstawiamy kilka nowinek od Google, które powinny zainteresować wszystkie osoby prowadzące strony internetowe i reklamujące swoją działalność w sieci. Wreszcie mamy jasne stanowisko na temat szkodliwości backlinków, zapraszamy też do przyjrzenia się nowym funkcjom i możliwościom Map Google, Google Assistanta oraz ostatnim zmianom wyników organicznych.

1. Nieszkodliwe backlinki

John Muller z Google oznajmił, że wyszukiwarka nie karze stron za backlinki niskiej jakości. Według niego odpowiednie systemy Google po prostu ignorują takie odnośniki.

backlinki nie szkodzą

Grafika ze strony: https://www.searchenginejournal.com/google-dont-worry-about-malicious-backlinks-we-ignore-them/, gdzie można przeczytać więcej na ten temat.

W lutym pewien bloger skontaktował się z Mullerem na Twitterze mówiąc, że jego strona została zalana ogromną ilością linków przychodzących. W ciągu miesiąca liczba backlinków wzrosła z 2.000 do 12.000 i z pewnością nie był to efekt jego działań. Prawdopodobnie ktoś, być może konkurencja, chciał mu zaszkodzić i skierować na jego stronę linki słabej jakości. Bloger zapytał wprost Johna Mullera co najlepiej zrobić w takiej sytuacji. Muller stwierdził, że można je spokojnie zignorować, nawet bez potrzeby zrzekania się ich.

2. Reklamy w Google Assistant?

Google stale sprawdza nowe rozwiązania, by ulepszać swoje produkty. Tym razem gigant z Mountain View testuje wyświetlanie reklam w wynikach Asystenta Google.

reklama w wynikach asystenta google

Na zdjęciu powyżej widać ekran osoby, która przeprowadziła wyszukanie głosowe na telefonie z Androidem – w efekcie zaprezentowana została jej reklama programu Executive MBA we Włoszech. Ponadto, ta odpowiedź Asystenta Google w dużej mierze odzwierciedlała stronę wyników wyszukiwania na tej stronie.

3. Mapy Google – nowe funkcje

Marissa Nordahl – menedżer społeczności Google Moja Firma – poinformowała o możliwości zgłaszania nieuczciwych działań w wizytówkach firmowych w Mapach Google poprzez specjalny formularz. Jeśli ktoś natrafi na nieprawdziwe czy wprowadzające w błąd informacje, może złożyć skargę. Chodzi o błędne dane dotyczące firmy, takie jak: imię i nazwisko właściciela, adres siedziby, numer telefonu, adres strony internetowej.

Formularz dostępny jest pod tym adresem: https://support.google.com/business/contact/business_redressal_form

Google wprowadziło tę funkcję, ponieważ zauważono wiele problemów ze spamem, również jeśli chodzi o Mapy Google. Zdarzały się przypadki, w których np. konkurencja oznaczała inną firmę jako zamkniętą lub zmieniała informacje na jej temat. Formularz ma zapobiec pojawianiu się tego typu problemów w przyszłości.

4. Zmiany w wynikach organicznych

W lutym zmiany w wynikach wyszukiwania google.com na urządzeniach stacjonarnych najbardziej zauważalne były 7, 23-24, a także 27 dnia miesiąca. Szczególnie duże różnice – 2,21 pozycji – odczuwalne były 27 lutego:

zmiany w serp luty 2019

Największe zmiany w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych wystąpiły pod koniec miesiąca. Również 27 lutego różnice wyniosły powyżej 2 pozycji:

zmiany w serp mobile luty 2019

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211