SEO-aktualności GRUDZIEŃ 2019: Local Search Update, czyli aktualizacja wyników lokalnych

Przeczytasz w około: 3 minuty

Spis treści:

Grudzień to tradycyjnie czas rankingów i podsumowań. W ubiegłym miesiącu Google potwierdził jednak fakt wprowadzenia aktualizacji lokalnych wyników wyszukiwania, co było zauważalne na pozycjach. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi newsami z końca 2019 roku.

1. November 2019 Local Update – aktualizacja wyników lokalnych

Już na początku listopada spekulowano o kolejnej aktualizacji algorytmu Google – Bedlam Update. Google potwierdziło ją dopiero w grudniu oraz to, że została prowadzona na całym świecie.

Google Local Update Info 1

Aktualizacja Bedlam jest oparta na dopasowaniu neuronowym. Ta metoda polega na używaniu sztucznej inteligencji do dokładniejszego łączenia słów z pojęciami, co ma zapewnić bardziej trafne wyniki w wyszukiwaniu lokalnym i jednocześnie pomóc w zwalczaniu spamu słów kluczowych w nazwach firm.

Dzięki tej aktualizacji Google może wykraczać poza słowa użyte w nazwie lub opisie firmy. Jest to niezwykle istotne dla lokalnych firm, szczególnie dla tych, które nie miały „naturalnych” słów kluczowych w swojej nazwie.

 

Google Local Update Info 2Jak pomóc swojej firmie? Jak to bywa w SEO, potrzeba czasu. Dobrze zoptymalizowana strona pod lokalne wyniki wyszukiwania na pewno osiągnie swój sukces. Ważne jest właściwe uzupełnienie wizytówki i wpisów w Google Moja Firma.

Dzięki tej aktualizacji firmy mają spodziewać się lepiej dopasowanych do profilu swojej działalności odbiorców i użytkowników.

Źródło: https://www.brightlocal.com/blog/google-confirms-november-2019-bedlam-update-is-based-on-neural-matching/

2. BERT – algorytm Google

BERT to nowy algorytm Google, który ma na celu lepsze dopasowanie wyników wyszukiwania do wpisywanych fraz – pisaliśmy o nim na naszej stronie w październikowych aktualnościach. Jest on mocno powiązany z listopadową aktualizacją – Bedlam.

Jeszcze nie tak dawno obsługiwał on jedynie język angielski, ale od 9 grudnia obejmuje również język polski.

BERT update info

3. Ciekawostki z Google

Grudzień to głównie czas podsumowań, jednak Google nie zwolnił tempa i zaskoczył nas kilkoma zmianami:

  • Google Maps i efekt prędkości światła

Firma z Mountain View udostępnia mapy Ziemi oraz kilku innych planet i księżyców z Układu Słonecznego. Teraz, przełączając się pomiędzy planetami, pojawia się animacja przypominająca efekt prędkości światła, którą można oglądać również w Gwiezdnych Wojnach.

efekt prędkości światła

Dobrze, że Google dba nie tylko o strony techniczne swoich narzędzi, ale także urozmaica je wizualnie.
Źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/google-maps-z-kolejna-nowoscia-najbardziej-spodoba-sie-fanom-star-wars/qxtxjr6

  • Tłumacz Google

Google usprawnił tłumaczenie w trybie offline dla aplikacji na Androida oraz iOS. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy lubią podróżować i mają ograniczony dostęp do Internetu. Tłumaczenie jest dokładniejsze o 12% dla 59 języków –zapewnia lepszy dobór słów, gramatykę i strukturę zdań.

Źródło: https://blog.google/products/translate/offline-translation/

4. Zmiany w wynikach organicznych

W grudniu zmiany w wynikach wyszukiwania google.com na urządzeniach stacjonarnych nie przekroczyły 2 pozycji. Najbardziej odczuwalne różnice miały miejsce po 11 grudnia, gdy w Polsce wprowadzono aktualizację BERT:

Zmiany w SERP - desktop - grudzień

W przypadku wyników google.com na urządzeniach mobilnych zmiany były nieco bardziej odczuwalne. Największe różnice, tak jak w przypadku urządzeń stacjonarnych, można było zauważyć w okolicach 11 grudnia:

Zmiany w SERP - mobile - grudzień

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211