Pony Update – czyżby nowy zwierzak Google?

Przeczytasz w około: 2 minuty

Spis treści:

Podczas gdy Pony bryka sobie mieszając w SERP-ach, wszyscy zastanawiają się, jakie są jego cechy i czy w ogóle on istnieje. Wszystko zaczęło się ponad tydzień temu, kiedy to firma Serchmetrics przygotowała zestawienie zmian w SERP-ach i ochrzciła to mianem algorytmu Pony. Od Google jak zwykle nie można dostać informacji na ten temat, wiadomo tylko że pewne aktualizacje algorytmów zostały wprowadzone.

Skutki algorytmu w wynikach wyszukiwania

Od niemal tygodnia większość pozycjonerów zauważyła duże zawirowania w pozycjonowanych frazach. W Polsce mocno dostało się największym serwisom. Widoczność tych serwisów zmniejszyła się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, co nie pozostało bez wpływu na ruch. Oczywiście jeśli jedne witryny spadają, to inne zyskują, tak stało się np. z wikipedia.org, gazeta.pl oraz twitter.com.

Również mniejsze serwisy odnotowały znaczne spadki.  Najbardziej może dziwić to, że mocno spadły witryny wartościowe, z unikalną zawartością i częstymi aktualizacjami. Największe spadki zanotowano na na mniej popularne frazy z long taila, które łącznie generują  spory ruch.

Przypatrując się największemu spadkowi, czyli serwisowi Sciagnij.pl łatwo można zauważyć, że serwis linkowany był ze słabej jakości katalogów. Jeśli to był główny powód jego spadku, to może to oznaczać koniec popularności sporej liczby katalogów oraz automatów do katalogowania. Jednak przyczyny zmian w SERP-ach oraz działanie nowego algorytmu Pony zostaje w sferze domysłów, nie pozostaje więc nic innego jak przykładać się jeszcze bardziej do pozyskiwania wartościowych linków oraz analizować powody spadku pozycji jednocześnie naprawiając swoje błędy.

Źródła:

1. Tomasz Sadowski, Google Pony Update – czy był? Za co kopie gigantów w polskim Google? Update!, Leadbullet.pl, 27 listopada 2012

2. Grzegorz Marczak, Zobacz komu właśnie dokopał w Polsce kucyk Google (pony update) i o co chodzi?, Antyweb.pl, 27 listopada 2012

3. Marcus Tober, Update-Bell: Googles Pony update is shaking the SERPs, Blog.searchmetrics.com, 27 listopada 2012

Potrzebujesz wsparcia w SEO?

Napisz do nas
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 140A oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę