Jesień – czas zmian w Google Analytics

Przeczytasz w około: 3 minuty

Spis treści:

Liście spadają z drzew, dzień coraz krótszy, a Google wprowadza kolejne (jesienne) zmiany w najbardziej rozbudowanym i darmowym programie do analityki stron internetowych – Google Analytics. Sprawdź na jakie zmiany tym razem zdecydował się gigant z Mountain View.

Po pierwsze – nawigacja

 Bez zagłębiania się w zaawansowaną funkcjonalność Google Analytics, to co od razu “rzuca się w oczy”, to zmiana nazewnictwa zakładek w menu nawigacyjnym. Zmodyfikowano nazwy zakładek: “Źródła odwiedzin” na “Pozyskiwanie”, “Treść” na “Zachowanie” oraz “Cele”, które zostały zastąpione przez “Konwersję”.

 W zakładce “Pozyskiwanie” otrzymujemy dwie nowe kategorie: Ogółem i Kanały. Kategoria Ogółem to 3 tabele prezentujące podstawowe mierniki – parametry, (zaprezentowane na obrazku poniżej) wraz z dodatkową funkcjonalnością – możliwość filtrowania danych po źródle odwiedzin. Po wyborze danego źródła otrzymamy szczegóły dotyczące poszczególnych kanałów.

Druga kategoria – Kanały, odpowiada za  wyświetlenie (typowej) w Analytics tabeli z danymi zbiorczymi. Tabela ta zawiera domyślnie zgrupowane kanały, które można modyfikować, wykorzystując do tego ustawienia zaawansowane. Na koniec, warto zauważyć ze graficy z Google również dodali swoje “trzy grosze”, co skutkuje lekko odświeżoną formą graficzną.

Nowe funkcjonalności

1. Dane demograficzne – nowe widoki

Marzenie niejednego analityka, właśnie zostało spełnione! W danych demograficznych pojawiły się nowe widoki jak: wiek, płeć czy zainteresowania użytkowników, z pewnością jest to jeden z kamieni milowych marketingu w Internecie.

2. Lepszy widok źródeł ruchu

Kolejny plus to odświeżenie widoku raportów dotyczących źródeł ruchu. Obecnie jest bardziej czytelny oraz prezentuje najważniejsze parametry dla wybranego kanału.

3. Segmenty zaawansowane

Nowości w segmentach zaawansowanych to: śledzenie użytkowników, a nie sesji, filtry sekwencyjne, które umożliwiają rzeczywiste śledzenie użytkowników witryny i zbieranie danych o zachowaniu oraz nowa przejrzysta prezentacja poszczególnych segmentów.

4. Możliwość połączenia z Google PLAY

Kolejna zmiana to możliwość śledzenia użytkowników korzystających z aplikacji mobilnych. Co nam to daje? Więcej dany, które pozwolą jeszcze dokładniej dopasować kampanie reklamowe.

5. Tag manager

Google tag manager to nowość, która pozwoli tworzyć zdarzenia bez konieczności ingerencji w kod strony. Od dziś, osoby nie przepadające za kodem źródłowy strony mogą odetchnąć z ulgą.

6. Konwersja na różnych urządzeniach

W skrócie, od niedawna mamy możliwość śledzenia konwersji , która rozpoczęła się na jednym urządzeniu np. tablecie, a skończyła na innym np. komputerze. Dzięki tej funkcjonalności jeszcze dokładniej możemy śledzić użytkownika i jego zakupy w naszym serwisie.

Podsumowując, zmiany wprowadzone w programie Analytics pokonują kolejną barierę i prezentują nam jeszcze więcej danych w jeszcze bardziej przejrzystej formie. Jesienne zmiany w Google Analytisc zasługują na +1

Źródło: https://www.conversion.pl/blog/nowe-funkcjonalnosci-google-analytics/

Potrzebujesz wsparcia w SEO?

Napisz do nas
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211