Jak usunąć swoje dane z Google?

Przeczytasz w około: 2 minuty

Spis treści:

Całkiem niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że jeżeli ktoś w niepoprawny sposób pisze o Twojej osobie używając Twoich danych masz prawo taką sytuację zgłosić i wnioskować o usuniecie szkodliwej informacji.

Google oczywiście podąża za rozporządzeniem i udostępnia możliwość wysłania zgłoszenia o usunięcie takich informacji z wyników wyszukiwania. Precyzując: stron, które zawierają takie informacje.

Formularz

Procedura jest dość prosta i zrozumiała. Google udostępnia specjalny formularz, który zawiera dosłownie kilka pól, w których to możemy w szybki sposób dostarczyć wszystkich danych i informacji na temat zgłoszenia.

I tak kolejno uzupełniamy pola dotyczące:

  • kraju,
  • nazwy – de facto imię i nazwisko, osoby której dotyczy zgłoszenie,
  • imienia i nazwiska osoby zgłaszającej – może to być osoba trzecia, jednakże w tym przypadku musimy być posiadaczami stosownego upoważnienia. Na przykład formularz może wypełnić autoryzowany adwokat. Jeżeli zgłoszenie dotyczy nas – zostawiamy puste.
  • stosunku do osoby zgłaszanej – np. wspomniany adwokat czy współmałżonek,
  • adresu kontaktowego e-mail.

Kolejna część formularza dotyczy opisu problemu. Podczas tego etapu podajemy adresy URL miejsc z informacjami o osobie, która jest tematem zgłoszenia. Dzięki podsuniętemu przykładowi z pewnością wypełnienie prośby będzie dość łatwe. Warto zawrzeć jak najwięcej informacji, które ułatwią pracownikowi Google przetworzenie zgłoszenia.

Po podaniu szczegółów zgłoszenia musimy potwierdzić swą tożsamość. Jest to działanie zrozumiałe. Wszak każdy może zgłosić kogoś, albo siebie i “wyrzucić” daną stronę z wyników wyszukiwania.

Musimy podesłać w pliku kopię dokumentu tożsamości wraz z upoważnieniem jeżeli działamy w kogoś imieniu. Sam Google zaznacza w podpowiedzi, że najważniejsza jest identyfikacja danej osoby więc nie ważny jest numer paszportu, dowodu czy numer PESEL.

Na sam koniec wpisujemy datę wypełnienia wniosku i podpisujemy się.

Omawiany formularz dostępny jest pod adresem:
https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch

Podsumowanie

Opisywany formularz to świetne narzędzie w walce z nielegalnymi wpisami o naszej osobie. Konkurencja czy też inne niezadowolone z jakiegoś tematu osoby śmiało zamieszczają często nieprawdziwe informacje o innych. Takie czasy…

Potrzebujesz wsparcia w SEO?

Napisz do nas
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211