Co zamiast tekstu? 5 pomysłów na publikacje content marketingowe

Przeczytasz w około: 5 minut

Spis treści:

Zauważyłeś, że wkładasz wiele wysiłku w tworzenie wartościowych tekstów, a mimo to liczba odwiedzin strony nie wzrasta? Możesz temu zaradzić – odbiorcy cenią różnorodność, dlatego warto od czasu do czasu zaoferować im coś więcej niż tylko artykuły. Budowanie pozytywnego wizerunku marki i pozyskiwanie leadów sprzedażowych jest też możliwe także w innych formach.

Infografika – przyjemny sposób na przyswojenie informacji

Obrazy są 60 000 razy szybciej przetwarzane przez mózg niż tekst. Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz przekazać dużo informacji, zwłaszcza opierających się o liczby, postaw na infografiki. Dzięki temu wiadomości zostaną szybciej zapamiętane. Poza tym, atrakcyjna wizualnie grafika przyciąga wzrok i jest chętnie udostępniania w mediach społecznościowych.

Rocket Media. Najlepsza agencja SEO Wrocław

Projektując infografikę, pamiętaj o tym, żeby dokonać hierarchizacji informacji. Kiedy już wybierzesz, co chcesz przekazać i w jakiej kolejności, możesz się zastanowić nad estetyką. Styl graficzny powinien być spójny z tym, który Twoja marka wykorzystuje w swojej komunikacji.

Przykładowe pomysły na infografiki:

  • przekazanie informacji o firmie,
  • prezentacja wyników z danego okresu,
  • przestawienie sytuacji Twojej branży na rynku,
  • objaśnienie działania nowego produktu lub usługi.

Uwaga, dbaj o to, by infografiki były przejrzyste i nie zawierały nadmiernej ilości informacji. Niech jedna ilustracja odnosi się do jednego tematu, nie wrzucaj do szablonu wszystkiego, co chcesz powiedzieć – stanie się wtedy nieczytelny i nieatrakcyjny.

Wideo wzbudza zainteresowanie

Na pewno nie raz słyszałeś, że nic nie cieszy się taką popularnością na Facebooku, jak filmiki. Mimo to, nie każda firma decyduje się na ich tworzenie – powodem jest często przekonanie, że zajmuje to dużo czasu i wymaga szczególnych umiejętności. Tymczasem w sieci jest dostępnych za darmo wiele programów do obróbki wideo, które można z łatwością obsłużyć. Samo kręcenie nie musi wcale długo trwać, zwłaszcza, że filmiki powinny być dość krótkie – 30 s. wystarczy, by przekazać informacje i nie zanudzić odbiorcy. O czym może być wideo? Najlepiej, żeby było związane z Twoją branżą lub firmą. Możesz przygotować zestaw często zadawanych przez Klientów pytań i zadać je współpracownikowi. Potem wystarczy tylko nagrać jego odpowiedzi i zmontować materiał, dzieląc go na kilka krótszych wideo. Jeśli się spodobają, masz szansę znacznie powiększyć liczbę swoich odbiorców.

Podcast nagrywany przez specjalistów

Podcast to także świetny sposób na budowanie wizerunku eksperta

Kryzys związany z pandemią pokazał, że ludzie chcą i mają czas na to, by przyswajać wiedzę we własnym zakresie. Chętnie sięgają po podcasty, webinary i szkolenia live. Jeden odcinek Twojego podcastu nie powinien być zbyt długi – kwadrans lub pół godziny zupełnie wystarczą. Pamiętaj tylko, że Twoja seria nagrań powinna się czymś wyróżniać. Dlatego na początek najlepiej przeanalizować, jakie podcasty są obecnie dostępne w sieci i wymyślić temat związany z Twoją branżą, który nie był do tej pory szczegółowo omawiany. Bohaterami odcinków mogą być pracownicy Twojej firmy albo goście – specjaliści, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Podcast może się okazać naprawdę skutecznym narzędziem marketingowym, pod warunkiem, że dokładnie przemyślisz jego formułę i dostosujesz tematy do zainteresowań grupy docelowej.

E-book – źródło fachowej wiedzy

Spokojnie, nie musisz pisać książki! W content marketingu sprawdzają się przede wszystkim rozbudowane poradniki, które można pobrać w formie elektronicznej (bezpośrednio z Twojej strony internetowej). Objętością mogą przypominać katalog produktów, różnić się jednak muszą od nich zawartością – e-book to cenne źródło wiedzy, której pożądają Twoi klienci. Jeśli trafisz w ich potrzeby, chętnie “zapłacą” za e-booka leadem sprzedażowym.

E-book to bardzo wartościowa forma contentu, którą na pewno przekonasz do siebie klientów.

Poradnik w formie elektronicznej to jeden z najlepszych sposobów na to, żeby budować wizerunek firmy jako eksperta. Wykorzystaj e-book, by podzielić się wiedzą na temat związany z Twoją działalnością. Materiał powinien liczyć kilkadziesiąt stron i dokładnie opisywać zagadnienie, przyglądając się różnym jego aspektom. Pamiętaj, że poza wartościową treścią, e-book musi też dobrze się prezentować. Zadbaj o atrakcyjną szatę graficzną i nie szczędź ilustracji, które uatrakcyjnią przekaz. Gotowy materiał umieść na swojej stronie – powinien być dostępny w zamian za pozostawienie adresu e-mail i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. To rozwiązanie to doskonałe narzędzie umożliwiające pozyskiwanie leadów sprzedażowych.

Checklista

Z wszystkich wymienionych propozycji, checklistę najłatwiej przygotować. To też materiał, który można skutecznie wypromować w mediach społecznościowych. Jej motyw przewodni zależy oczywiście od specyfiki firmy. Przykładowo, jeśli pracujesz w branży turystycznej możesz zrobić listę rzeczy, o których należy pamiętać przy pakowaniu walizki. Z kolei, gdy jesteś specjalistą od remontów, możesz wymienić narzędzia potrzebne do malowania ścian. Zastanów się, co związanego z Twoją firmą nadawałoby się na materiał do checklisty. Zadbaj też o to, by jej wygląd pasował do marki. Możesz to zrobić, zamieszczając ikonki przy punktach w brandowych kolorach – dzięki temu całość będzie się ładniej prezentować.

Checklist pomaga uporządkować wiedzę i ilość zadań do wykonania

W Rocket Media zajmujemy się tworzeniem grafik, dlatego jeśli nie czujesz się pewnie na tym polu, chętnie zrobimy dla Ciebie infografiką albo checklistę. Mamy też doświadczenie w tworzeniu specjalistycznych e-booków – nasi copywriterzy odpowiedzialnie podejmują się najtrudniejszych tematów. Pomożemy Ci też nagrać profesjonalne wideo lub podcast.

Napisz nam, jakie formy content marketingu Cię interesują i powierz nam ich tworzenie! Skontaktuj się Rocket Media i dowiedz się jeszcze więcej.

Wsparcie w content marketingu?

Skontaktuj się!
ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211