Google bardzo lubi zwierzęta. Skąd ten wniosek? 26 września 2013 Google ogłosił, że został wypuszczony nowy algorytm wyszukiwarki o wdzięcznej nazwie “Koliber” (Hummingbird).  Stworzenie w rzeczywistości niewielkich rozmiarów, ale bardzo szybkie i zwinne – taki też ma być nowy algorytm Google.

Może jeszcze kilka słów o innych zwierzakach, jakie buszują po Internecie: Panda oraz Pingwin. Te dwa algorytmy z jednej strony, w zamyśle Google, mają dbać o najwyższą jakość wyników wyszukiwania, z drugiej sieją postrach w branży SEO. Algorytm Panda po raz pierwszy pojawił się w lutym 2011 roku i odpowiada za jakość treści zamieszczonej na stronie: nagradza tych, którzy dbają o ciekawe i dobrze prezentujące się treści na swojej witrynie. Gdyby Panda potrafiła mówić, najczęściej wypowiadanym zdaniem byłoby: “content is the king!”

Koliber Hummingbird

Koliber to nowy, precyzyjny algorytm Google

Natomiast, algorytm Pingwin analizuje linki, jakie kierują do strony (backlinki) i kara strony, których profil linkowania nasycony jest spamem, czyli linkami bardzo słabej jakości. Aby nie martwić się grasującym Pingwinem, należy zadbać, aby linki kierujące do witryny, były zamieszone na wartościowych stronach, pochodziły z różnych źródeł i przede wszystkimi wyglądały naturalnie.

A co z Koliberkiem? Do tej pory w Polsce nie zaobserwowano radykalnych zmian w wynikach wyszukiwania, które mogłyby zostać przypisane Kolibrowi. Mówi się, że algorytm ten dotyczy całkowicie nowej jakości wyszukiwania, precyzyjnie dopasowanej do zapytań użytkownika. Coraz częściej pojawia się pojęcie wyszukiwania semantycznego, opartego na szerokim znaczeniu słów i relacjach między nimi oraz zagnieżdżonego w określonym kontekście.  Wydaje się, że coraz większego znaczenia będzie nabierał tak zwany długi ogon wyszukiwania (long tail). Czy tak będzie w rzeczywistości? Najbliższe miesiące to zweryfikują.

Oceń ten artykuł

Skontaktuj się z nami

 +48 71 757 50 56
 biuro@rocketmedia.pl

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres e-mail, nr telefonu) przez administratora - Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 w celach marketingowych, do czasu odwołania niniejszej zgody przez wypełnienie formularza dostępnego w zakładce Polityka Prywatności. Przysługuje mi prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na otrzymywanie od administratora - Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 informacji handlowych za pośrednictwem poczty elektronicznej, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dn. 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204 ze zm.), do czasu odwołania niniejszej zgody przez wypełnienie formularza dostępnego w zakładce Polityka Prywatności."

wyrażam zgodę Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Rocket Media sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, adres: ul. Wagonowa 2D, 53-609 Wrocław, KRS 0000490521, NIP 8943050211 treści, dotyczących oferty tej spółki na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U z 2014 r. poz. 243 ze zm.)"