5 sprawdzonych sposobów na ciekawy artykuł

Przeczytasz w około: 4 minuty

Wróć do Bloga

1. Google wyciąga pomocną dłoń

Google zawsze jest bardzo dobrym źródłem inspiracji. Pierwszym narzędziem, o którym warto pomyśleć jest Google Trends. Jak sugeruje nazwa, pozwala on znaleźć informacje dotyczące najpopularniejszych wyszukiwań danego dnia – w zależności od preferencji, możesz wybrać frazy dotyczące konkretnej dziedziny oraz określić, jaki kraj Cię interesuje.

Pomysły na tematy można też znaleźć w Google Trends – Hot Searches. Widoczne tam są najpopularniejsze frazy, jakie są wpisywane do wyszukiwarki Google w chwili kiedy wyświetlasz tę stronę.  Wpatrywanie się w nieustannie zmieniające się kwadraty może pomóc w obmyślaniu tematu następnego tekstu, ale uwaga – to wciąga!

hot searcheszrzut ekranu: Google Trends – Hot Searches

2. Co napisać? Narzędzie w służbie inspiracji

 

Internet oferuje więcej narzędzi, które mogą się przydać w trudnych chwilach. Jednym z nich jest strona www.whattowrite.org, gdzie na podstawie kilku pytań można znaleźć pomysły na tematy. W jaki sposób to działa? Najpierw musisz określić, do jakich osób chcesz trafić ze swoim tekstem, a następnie wpisać, jaką dziedzinę powinien poruszać artykuł, w czym ma pomóc odbiorcom.

whattowrite

zrzut ekranu: witryna whattowrite.org

Dalsze kroki to uzupełnianie odpowiedzi na pytania:

  • Jakie błędy są najczęściej popełniane, kiedy ludzie próbują osiągnąć to, o czym mówisz?
  • Jakie książki lub osoby zmieniły sposób, w jaki myślisz o tej dziedzinie? Które najbardziej podziwiasz?
  • O co partnerzy lub klienci ostatnio pytali albo w czym czuli się zagubieni?
  • Jaka jest najgorsza rada, jaką ostatnio słyszałeś?

Przy każdym z zapytań są podane zagadnienia pomocnicze. One same w sobie mogą już Ci pomóc w znalezieniu tematu, ale jeśli podasz swój adres mailowy, otrzymasz listę pomysłów, która powinna Ci wystarczyć na jakiś czas i rozwiązać Twój problem związany z brakiem koncepcji na artykuł.

3. Mapa myśli

Możesz ją stworzyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wypisanie na środku kartki dziedziny, która Cię interesuje i dopisywanie wokół niej skojarzeń, powiązanych tematów i innych rzeczy, jakie przyjdą Ci do głowy, a które w jakiś sposób wiążą się z podaną frazą. Ta metoda powinna zaowocować wymyśleniem wielu nowych wątków, które warto rozwinąć w artykule.

mapa myśli

Nieco bardziej zmodyfikowana wersja mapy zakłada, że na dole strony należy podać cztery lub pięć skojarzeń związanych z dziedziną, w której się specjalizujesz, a następnie do dwóch haseł wypisanych obok siebie dopisać jedno, które będzie kojarzyło się z obiema propozycjami. W ten sposób powstanie piramida, na której szczycie pojawi się ostateczny pomysł, powiązany z początkowymi skojarzeniami, jednak ujmujący temat pod innym kontem.

4. Słuchaj swoich użytkowników

Jeśli prowadzisz stronę lub bloga już od jakiegoś czasu, sprawdź, jakie zapytania kierują internauci w wiadomościach mailowych albo pod publikowanymi przez Ciebie postami. Nie masz opcji dodawania komentarzy? Nic nie szkodzi. W Google Analytics możesz sprawdzić, czego najczęściej szukają użytkownicy na Twojej stronie.

Źródłem wartościowych informacji jest także Quora – portal, która umożliwia zadawanie pytań na różne tematy i otrzymywanie odpowiedzi od innych internautów. Podobnie działają różne inne fora internetowe, a także grupy na Facebooku. Sprawdź, jakie zapytania padają na temat dziedziny, w której jesteś  ekspertem i na ich podstawie stwórz artykuł.

5. Słowa kluczowe

Jeżeli nadal nie wiesz jaki temat poruszyć, skorzystaj z narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, które na podstawie wybranej frazy podają podobne zapytania. Jednym z nich jest narzędzie dostępne poprzez Google AdWords, czyli Keyword Planner. Możesz też skorzystać Senuto, Semstorm lub KeywordTool.io lub innych.

sugestie keywords senuto

zrzut ekranu: sugestie słów kluczowych w narzędziu Senuto

Ciekawym i często pomocnym rozwiązaniem jest także udostępniony przez Semstorm Generator Tematów.

generator tematow semstorm

zrzut ekranu: narzędzie Generator Tematów w Semstorm

Pamiętaj, że pomysł na temat możesz czasem znaleźć tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewasz, dlatego miej oczy szeroko otwarte i bądź na bieżąco z informacjami z różnych dziedzin. Śledź stale o czym pisze się w mediach, jakie hashtagi są obecnie najpopularniejsze, co jest trendującym tematem w mediach społecznościowych i jakie newsy czy podcasty pojawiły się ostatnio na branżowych blogach. Kto wie, być może coś, co zobaczysz lub przeczytasz sprawi, że znajdziesz wyczekiwaną inspirację?

Autor: Justyna Zielonka (Copywriter)

ROCKETMEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Wagonowa 2D
53-609 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211

Ochrona prywatności

Szanowny Kliencie, chcemy oferować Ci usługi i materiały marketingowe, które będą przydatne w rozwoju Twojej firmy. Naszym celem jest precyzyjne i skuteczne wsparcie Twojego biznesu. Żeby móc go osiągnąć, potrzebujemy Twojej zgody na dopasowanie naszych działań do Twojego zachowania. Gwarantujemy, że zadbamy o Twoją prywatność, Twoje dane będą u nas bezpieczne, a Ty będziesz mógł cofnąć swoją zgodę w każdej chwili poprzez specjalny formularz, który utworzyliśmy na podstronie polityka prywatności.

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:
Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych zapisywanych w tych plikach, które pozostawiam w ramach korzystania z niniejszego Serwisu. Mam świadomość, że moje dane będą przetwarzane w celu analizy mojego zachowania na stronie Rocketmedia.pl przez Rocket Media Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Wagonowej 2d oraz zaufanych partnerów tej firmy. Zgodę mogę wycofać w każdej chwili za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce polityka prywatności.

Chcę korzystać z serwisu Rocket Media i  wyrażam zgodę