Jak się bronić przed wyłudzaniem danych? Bezpieczna rekrutacja

Przeczytasz w około: 4 minuty

Spis treści:

Coraz częściej słyszy się o przypadkach, kiedy pod przykrywką rekrutacji do pracy, oszuści wyłudzają dane osobowe kandydatów. To samo próbowała zrobić niedawno osoba podszywająca się pod Rocket Media sp. z o. o. Sprawa trafiła już do prokuratury, jednak w trosce o dobro osób, które zamierzają złożyć u nas CV, postanowiliśmy stworzyć poradnik na temat ochrony wrażliwych danych w trakcie poszukiwań pracy.
Dlaczego jest to tak ważne? Poufne informacje mogą zostać sprzedane w celach marketingowych, a w najgorszym wypadku – posłużyć do uzyskania dostępu do Twojego konta bankowego lub wyłudzenia pożyczki.

Poniżej kilka pytań kontrolnych, które warto sobie zadać przed odpowiedzią na ofertę pracy.

Gdzie i przez kogo publikowane jest ogłoszenie?

Jeśli oferta pojawiła się w gazecie lub serwisie z ogłoszeniami drobnymi, bez podania danych firmy, należy być ostrożnym. Niektóre firmy prowadzą rekrutacje ukryte, za pośrednictwem agencji rekrutacyjnych i jest to normalna praktyka. Jeśli jednak pracodawca poszukuje kandydatów bezpośrednio, a nie podaje nazwy firmy, stanowi to sygnał alarmowy. Duże firmy, obecne na rynku już jakiś czas, z reguły posiadają oficjalne konta na największych portalach z ogłoszeniami o pracę, tak by nie było problemów z ich identyfikacją.

Na jakiej domenie znajduje się adres mailowy firmy?

Adres mailowy stanowi wizytówkę firmy i powinien znajdować się w firmowej domenie. Jeśli w ogłoszeniu podany został adres z końcówką w darmowej poczcie, nie będzie dało się ustalić, kto jest jej właścicielem, nie jest ona też w pełni bezpiecznym miejscem do przechowywania danych.
Tak było w naszym przypadku. Oszuści podszywający się pod Rocket Media korzystali z darmowej domeny WP. Tymczasem każdy w naszej firmie posługuje się domeną RocketMedia.pl – widząc ją, możesz mieć pewność, że rozmawiasz z autentycznym pracownikiem.

Czy firma prosi o przesłanie skanu dokumentu lub podanie numeru dowodu?

Zgodnie z prawem, podczas procesu rekrutacyjnego pracodawca może żądać od kandydatów podania imienia i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania, wykształcenia i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Bardziej szczegółowe informacje, jak np. numer PESEL, powinniśmy podawać po zakończeniu procesu rekrutacyjnego, w celu podpisania umowy. Jeśli firma prosi o nie wcześniej, to sygnał ostrzegawczy. Nieuczciwe firmy mogą wykorzystać je do zaciągnięcia pożyczki, kupna sprzętu na raty, a nawet założenia fałszywej działalności gospodarczej.

Czy firma prosi o weryfikację danych przelewem?

Żadna poważna firma nie praktykuje weryfikacji danych swoich kandydatów przez przelew bankowy. Warto być na to uczulonym, ponieważ przelewy na drobną kwotę poprzedzają często zaciągnięcie pożyczki lub utworzenie konta na dane kandydata, które następnie wykorzystywane jest do obrotu pieniędzmi z przestępstw.

Czy wymagane są opłaty za rekrutację, szkolenia lub materiały do pracy?

Ani firmy poszukujące pracowników, ani agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać od kandydatów opłat za przeprowadzenie rekrutacji. W repertuarze oszustów znajduje się też pobieranie zaliczek na rzecz przyszłego szkolenia, które nigdy się nie odbywa oraz materiałów do pracy, które nie zostają przekazane kandydatowi.

Uwaga na oszustów

Bezpieczna rekrutacja

Czy możesz znaleźć informacje na temat firmy w Internecie?

Nazwa firmy w ogłoszeniu nic Ci się nie mówi? Nie możesz znaleźć jej strony ani profilu w social media? Być może dopiero zaczęła działalność, ale lepiej dmuchać na zimne. Sprawdź jej dane w bazie KRS i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą wyłudzenia danych?

Taką sytuację należy zgłosić policji lub generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych. Zastrzeżenia dokumentu, którego skan trafił do nieodpowiedniej osoby, można dokonać we własnym banku. Aby kontrolować, czy nikt nie próbuje zaciągnąć kredytu na nasze nazwisko, możemy uruchomić powiadomienia o zapytaniach na nasz temat w bazach informacji gospodarczej. Dobrze będzie również zmienić hasła dostępu do kont bankowych i mailowych.

Jeśli zauważyłeś ogłoszenie o pracę u nas w nietypowym miejscu, z nietypowym adresem mailowym, powstrzymaj się od aplikacji i daj nam znać. Odezwij się na biuro@rocketmedia.pl lub zadzwoń na 71 757 50 56.

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211