Dlaczego nie warto strzelać sobie w stopę, czyli o redukcji wydatków na marketing

Przeczytasz w około: 5 minut

Spis treści:

Ostatnie miesiące dla wielu przedsiębiorców okazały się prawdziwym wyzwaniem. Rosnąca inflacja, dynamiczny wzrost cen surowców oraz niemalejące oczekiwania płacowe sprawiają, że coraz więcej firm zastanawia się nad optymalizacją swojego budżetu, analizując, które obszary ich działalności poradzą sobie bez czasowego finansowania. Czy chwilowe ograniczenie wydatków przeznaczanych na promocję biznesu faktycznie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze? Dowiedz się, dlaczego odsunięcie marketingu na drugi plan to strzał w stopę.

Aż 68% przedsiębiorców planuje ograniczyć koszty przeznaczane na marketing. Co jest tego powodem?

Jak pokazują wyniki zeszłorocznego badania International Business Report, prowadzonego przez Grant Thornton, w przypadku głębokiego kryzysu polskiej gospodarki znaczna część przedsiębiorców w pierwszej kolejności ograniczy wydatki związane z działaniami marketingowymi i sprzedażowymi –chęć takiej obniżki zadeklarowało aż 68% ankietowanych.

Zawieszenie kampanii reklamowej faktycznie może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy szukają sposobu na natychmiastowe zaoszczędzenie środków. Duża część osób zauważa, że w porównaniu do innych obszarów działalności firmy, takich jak produkcja czy operacje, rezygnacja z działań promocyjno-sprzedażowych nie wpłynie bezpośrednio na zdolność przedsiębiorstwa do realizacji podstawowych działań.

Nic bardziej mylnego – wdrożenie strategii promocji, dopasowanej do bieżącej sytuacji rynkowej, stanowi często jedno z najbardziej kluczowych kół ratunkowych podczas spadku popytu na oferowane produkty lub usługi. Dobrze przemyślana reakcja pozwala bowiem na utrzymanie więzi z konsumentami, co stanowi doskonałą okazję do dynamicznego wzrostu potencjału biznesowego zaraz po zakończonym kryzysie.

Strategiczne podejście do marketingu. Dlaczego redukcja wydatków nie zawsze jest najlepszym pomysłem?

Choć zawieszenie działań reklamowych faktycznie może przynieść przedsiębiorstwu chwilowe korzyści finansowe, przed cięciem wydatków na marketing warto przeanalizować kluczowe aspekty, których zaniedbanie może spowodować długoterminowe konsekwencje.

  • Spadek widoczności marki

Marketing jest nieodzownym elementem budowania świadomości na temat marki. Regularne działania promocyjno-sprzedażowe pozwalają dotrzeć do klientów, informując ich o nowych produktach i usługach, zaletach oferty, co wpływa na zwiększone zaangażowanie w relacje z odbiorcami.

  • Utrata przewagi rynkowej

Pamiętaj, że Twoja konkurencja nie śpi. W momencie, gdy pomimo kryzysu gospodarczego inne firmy utrzymują swoją obecność na rynku, Twój biznes ryzykuje utratą klientów na rzecz bezpośrednich rywali. W dzisiejszych czasach, gdy rynek cechuje się wysoką konkurencyjnością, istotne jest, aby stale przyciągać uwagę odbiorcy.

  • Utrata wypracowanych wcześniej efektów

Choć krótkotrwałe oszczędności w obszarze marketingu mogą wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem, należy pamiętać o długoterminowych skutkach takiej decyzji. Marketing jest inwestycją w przyszły wzrost i sukces przedsiębiorstwa – ograniczenie wydatków w tym obszarze może wpływać na zdolność firmy do przyciągania nowych klientów, generowania popytu i rozwijania się na rynku.

Ciągłość działań marketingowych stanowi szczególnie ważny aspekt podczas promowania firmy drogą online. W przypadku działań SEO, które w dużej mierze opierają się na śledzeniu zmian algorytmu wyszukiwarki, konsekwentne dostosowywanie strony do potrzeb Google to podstawowy sposób za zachowanie wypracowanych latami efektów pozycjonowania. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na rezygnację z działań SEO, podczas gdy konkurencja będzie kontynuowała pozycjonowanie swojej witryny, może to osłabić pozycję Twojej firmy w wynikach wyszukiwania oraz wpłynąć negatywnie na widoczność i ruch na jej stronie na długie miesiące.

Czy współpraca z agencją marketingową podczas kryzysu to dobre rozwiązanie?

Kiedy sytuacja na rynku jest trudna i wymaga szybkich działań, ekspertyza oraz zasoby specjalistów z agencji marketingowych mogą okazać się kluczowym rozwiązaniem w opracowywaniu strategii, która wesprze działanie Twojej firmy w momencie recesji gospodarczej.

Ekspercka wiedza i doświadczenie

Agencje dysponują bogatą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie marketingu – eksperci zaznajomieni są z aktualnymi trendami, mając na swoim koncie realizację projektów dla różnych branż. Podejmując się współpracy z agencją, skorzystasz z unikalnego know-how specjalistów, którzy zaproponują ci skuteczną strategię działania, dostosowując ją do panującej sytuacji rynkowej.

Zewnętrzna perspektywa i obiektywizm

Firmy zewnętrzne dokonują profesjonalnej analizy rynku, konkurencji i dotychczasowych strategii marketingowych, a następnie oferują nowe pomysły i podejścia, które mogą przynieść pożądane rezultaty w czasie kryzysu. Obiektywność specjalistów może pomóc w uniknięciu potencjalnych błędów wynikających z wewnętrznej perspektywy firmy.

Skalowalność i kompleksowość

Współpraca z agencją umożliwia skalowanie działań w zależności od bieżących potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Eksperci z firm marketingowych specjalizują się zarówno w planowaniu i wdrażaniu reklam online oraz pozycjonowaniu witryn, jak i tworzeniu wysokiej jakości tekstów, a także grafik. Agencje szybko reagują więc na nowe wyzwania, dostosowując swoje działania w taki sposób, aby przynieść klientowi jak największe wsparcie podczas kryzysu.

Oszczędność czasu i zasobów

Co równie ważne, praca ze sprawdzoną agencją marketingową pozwala zaoszczędzić czas i wewnętrzne zasoby przedsiębiorstwa. Oprócz wiedzy i doświadczenia eksperci z firm zewnętrznych posiadają także dostęp do specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają im szybkie wdrożenie działań marketingowych. Agencje mogą również skorzystać z istniejących kontaktów i relacji, co nierzadko pozwala przyspieszyć realizację projektów i osiągnięcie zamierzonych celów.

Mierzysz się z rosnącymi kosztami utrzymania przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z nami, aby poznać pełne korzyści współpracy z Rocket Media

W obliczu rosnącej recesji gospodarczej skuteczne zarządzanie budżetem staje się niezwykle istotne. Zastanawiasz się, w jaki sposób zoptymalizować firmowe wydatki? Decydując się na współpracę z naszą agencją, zyskasz wsparcie specjalistów, którzy umożliwią Ci skoncentrowanie się na kluczowych aspektach prowadzenia biznesu, bez konieczności rezygnowania z istotnych strategii marketingowych. Jesteś ciekaw, jakie działania możemy Ci zaproponować? Czekamy na Twój kontakt tutaj!

ROCKET MEDIA

Rocket Media Sp. z o.o.
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław

KRS: 0000490521
NIP: 8943050211